Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
 Ogłoszenie 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony ataksja.org.pl
Strona Forum korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Poprzedni temat «» Następny temat
Ćwiczenia oddechowe
Autor Wiadomość
Adam L. 

Wysłany: 2013-07-11, 23:55   Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia Oddechowe usprawniające mowę od Pani Magdy - logopedy.

.............................................................................................................................

Sposób, w jaki oddychamy, ma wpływ na postawę, równowagę i ogólny wygląd naszego ciała. Kiedy siedząc lub stojąc oddychamy prawidłowo, uwalniamy ciało od niepotrzebnego napięcia mięśni. Jeśli kręgosłup znajduje się w prawidłowej pozycji, organy wewnętrzne nie są ściśnięte i mogą funkcjonować prawidłowo.

Poniżej lista najczęściej popełnianych błędów w utrzymywaniu postawy, negatywnie wpływających na jakość głosu (uświadomienie ich sobie może pomóc w powstrzymywaniu się od ich popełniania):

- odchylanie głowy do tyłu i podnoszenie brody podczas mówienia lub też przed jego rozpoczęciem. Skutkiem tego jest napięcie mięśni gardła i utrudnienie przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe
- garbienie pleców (barki skierowane do przodu). Taka postawa powoduje obniżenie żeber i zmniejszenie objętości klatki piersiowej, a przez to ograniczenie skuteczności oddychania. Mogą temu towarzyszyć niepotrzebne ruchy brzucha, przez co głos, pozbawiony stosownego oparcia, staje się monotonny
- napinanie dolnego (lędźwiowego) odcinka kręgosłupa. Prowadzi do zwężenia tej części pleców, która odpowiada podstawie płuc, co zmusza do oddychania ich szczytami. W konsekwencji utrudnione jest wypowiadanie dłuższych fraz, a głos może stać się piskliwy
- usztywnianie kolan, które często towarzyszy napinaniu dolnych partii kręgosłupa oraz brzucha. Głos wydobywany w takich warunkach będzie brzmiał gardłowo, przechodzi bowiem przez zaciśniętą głośnię, czyli mieszczący się w krtani aparat głosowy.

Do ćwiczeń zwiększających możliwości głosowe należy:

- oddychanie z bezgłośnym „aa” – ćwiczenie poprawiające koordynację pracy mięśni w okolicy głowy, szczęk, języka i szyi

Jak wykonać?

- Usiądź lub stań w pozycji naturalnie wyprostowanej
- Uśmiechnij się – to rozluźnia wargi i szczęki
- Oddychaj rytmicznie przez nos
- Wciągnij powietrze nosem powoli, spokojnie i tak głęboko, na ile to możliwe bez wysiłku
- Wypuszczając całe powietrze powoli i spokojnie wymów bezgłośnie głoskę „aaa”, nie zmuszaj się do przedłużania wydechu
- Zamknij usta i pozwól, aby powietrze wypłynęło przez nos niejako naturalnie.
- Powtarzaj ćwiczenia z pkt 3 i 4, tyle razy, ile masz ochotę
- Weź kilka oddechów, wykorzystując przeponę
- Wróć do swoich zajęć

- Kolejne ćwiczenie poprawiające warunki głosowe – ma na celu wzmocnienie aparatu głosowego oraz stworzenie warunków dla wykonywania zadań wokalnych

Jak wykonać?

- Usiądź lub stań wygodnie, zwracając uwagę na prawidłową postawę ciała i rytmicznie oddychaj
- Weź spokojny, głęboki wdech przez nos, odliczając powoli w myślach do trzech
- Jednocześnie z powolnym wydechem przez nos , w trakcie którego odliczasz wolno do sześciu, stopniowo napinaj mięśnie dna miednicy. Maksymalne napięcie powinno zbiec się z końcem wydechu (w miarę nabierania wprawy należy dążyć do tego, aby przy wydechu doliczyć co najmniej do dziewięciu).
- Rozluźnij się i pozwól, aby wdech nastąpił spontanicznie
- Zrób kilka normalnych wdechów i wydechów
- Powtórz ćwiczenia z pkt od 2 do 4 raz jeszcze
- Zakończ ćwiczenie rozluźnieniem ciała (rytmiczne oddychanie)

-Ćwiczenie oddechu mruczanego

Jak wykonać?

- Usiądź prosto, z głową w pionie. Rozluźnij ręce. Zamknij oczy. Rozluźnij szczęki. Oddychaj rytmicznie.
- Powoli i spokojnie wciągaj nosem powietrze tak głęboko, jak to tylko możliwe bez wysiłku
- Wydychając spokojnie i powoli powietrze przez nos, wydobądź z siebie jednostajny pomruk (jakby naśladując pszczołę). Niech to buczenie trwa do końca wydechu
- Powtarzaj ćwiczenia z pkt 2 i 3 tyle razy ile chcesz lub dopóki nie doznasz uczucia spokoju i odprężenia
- Odpocznij. Oddychaj rytmicznie.

Kiedy okazuje się, że brak nam tchu, aby wykonać określone zadanie słowne, odruchowo staramy się to zrekompensować, napinając mięśnie klatki piersiowej oraz inne mięśnie biorące udział w oddychaniu (karku, szyi, barków, ramion, i pleców). Napięcie to szybko udziela się mięśniom szczęk, języka, twarzy, a skutki są odwrotne do spodziewanych. Pojawiają się trudności w oddychaniu. Głos staje się chrapliwy, czasem nawet występuje chrypka. Aby temu zapobiec należy umieć się rozluźniać.
Kiedy jeżyk jest napięty uniemożliwia swobodny przepływ powietrza, utrudniając mówienie. Napięcie to szybko przenosi się na gardło, na klatkę piersiową i brzuch, przez co powietrze ma utrudniony dostęp do dolnych partii płuc. Umiejętność rozluźniania języka ma istotne znaczenie dla przebiegu oddychania, a zatem dla efektywnego wykorzystania głosu w procesie komunikacji.
Aby unikać nadmiernemu napięciu języka, należy wykonywać poniższe ćwiczenie. Pozwala ono poprawić jakość głosu, o ile jest wykonywane regularnie. Wpływa również łagodząco na podrażnienia gardła oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Jak wykonać?

- usiądź na piętach ( po japońsku). Oddychaj rytmicznie.
- Wciągnij powietrze powoli i spokojnie.
- Podczas wydechu otwórz szeroko usta, wystaw język, napnij mięśnie twarzy i gardła
- Kiedy wydech się zakończy, wciągnij język, zamknij usta, ale nie zaciskaj szczęk, rozluźnij mięśnie twarzy i gardła. Rozluźnij mięśnie ramion i rąk. Zamknij oczy oddychaj rytmicznie.
- Odpocznij przez chwilę, wyobrażając sobie, jak napięcie uchodzi z twarzy, gardła i języka
- Powtórz ćwiczenia z pkt. 3, 4, 5 jeszcze raz. Jeśli masz ochotę, możesz wykonać całe ćwiczenie później.

To zaledwie fragmenty i kilka wybranych ćwiczeń ze wspaniałej książki „Oddech, który leczy” S. Weller.

.............................................................................................................................

Poniżej ten sam tekst do wydruku w dwóch formatach:

Ćwiczenia oddechowe - doc

Ćwiczenia oddechowe - pdf

Ela 

Wysłany: 2013-07-16, 18:00   

Cytat:
Powtarzaj ćwiczenia z pkt 3 i 4, tyle razy, ile masz ochotę

nie mam ochoty, wcale :oops: :-( , ale poćwiczę. a jak Wy? ćwiczył to ktoś?
Cwiczenia są łatwe i nie wymagają wysiłku, tylko chęci. Myślę , że może także pomogą w krztuszeniu się, oczywiście nie po jednym dniu.
warto też spróbować.

AGATA 

Wysłany: 2013-07-17, 12:04   

Przyznaję bez bicia :cry: ćwiczyłam -czytając (nic trudnego) ale wydrukowałam sobie wszystko i mam pod ręką :oops:

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-17, 22:04   

Pod ręką to ja mam : rower, tasmy, ciezarki , beret , piłkę :P , kijki do nordika

Tylko ochoty ni ma pod reką ... :(

"Dum Spiro Spero"

Ela 

Wysłany: 2013-07-17, 22:34   

Łatwiej tabletki byłoby łykać. \Co z tą naszą ochotą? trzeba się chyba przymusić do ćwiczeń i nie patrzeć na ochotę

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-17, 22:56   

Ela napisał/a:
Łatwiej tabletki byłoby łykać. \Co z tą naszą ochotą? trzeba się chyba przymusić do ćwiczeń i nie patrzeć na ochotę

Taka chyba juz nasza ,, uroda ,, ...

Ja mam ciśnienie 90 na 60 :) no na nic nie mam siły . Juz biorę żeń - szeń na wigor - hahahhah , ale jakoś nie pomaga

"Dum Spiro Spero"

Ela 

Wysłany: 2013-07-18, 07:37   

Dorotka, a od dawna takie masz? Czy to teraz tak Ci spadło? Spróbuj może Cardiamid

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-18, 12:26   

Ela napisał/a:
Dorotka, a od dawna takie masz? Czy to teraz tak Ci spadło? Spróbuj może Cardiamid

W zasadzie to zawsze :-/ nie spadło mi ostatnio jakoś diametralnie . Ale słyszałam , że niskie ciśnienie , szybka męczliwość to uroki naszej ,, dolegliwości " :-P .

Tak więc Eluś , żyje sobie z ciśnieniem jak ,, dobry trup ,, i jakoś leci ...

Pije kawkę , ale muszę z nią uważać bo wypłukuje magnez , wtedy mam skurcze - koło się zamyka :)

Tak źle i tak niedobrze :P :roll: :roll:

P.S.

Dziękuję za radę :) , pomyślę

"Dum Spiro Spero"

AGATA 

Wysłany: 2013-07-18, 15:16   

Ja ciśnienie mam "książkowe" a też się męczę ( to chyba przypadłość wiekowa)a szczególnie jak spaceruję na steperze, więc się zawzięłam i jeżdżę na rowerze, przynajmniej mam podmuch powietrza :lol:

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-18, 15:39   

AGATA napisał/a:
Ja ciśnienie mam "książkowe" a też się męczę ( to chyba przypadłość wiekowa)a szczególnie jak spaceruję na steperze, więc się zawzięłam i jeżdżę na rowerze, przynajmniej mam podmuch powietrza :lol:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ze niby stara jestem - phii :-P :-P wypraszam se .

Kurde , ja mam chyba jakiś zły rower :roll: u mnie nie ma podmuchu ;-) ;-)

"Dum Spiro Spero"

AGATA 

Wysłany: 2013-07-18, 19:53   

:oops: :oops: :lol: Mówię o sobie :roll:
a rower mam taki na 3 kołach(trochę większy od dziecięcego)więc jadąc trochę "dmucha" :-> :->

katarzynab_81 

Wysłany: 2013-07-18, 20:46   

ja też jeżdżę ale niestety nie mam klimatyzacji w nim ;-)

Paweł 

Wysłany: 2013-07-18, 20:52   

a ja mam rowerek bez kół :mrgreen:
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-18, 21:05   

Paweł napisał/a:
a ja mam rowerek bez kół :mrgreen:

oooooooooooooo ,

To masz taki jak ja :P .

To chyba dlatego nie ma tego dmuchu :-? :-?

"Dum Spiro Spero"

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-18, 21:06   

AGATA napisał/a:
:oops: :oops: :lol: Mówię o sobie :roll:
a rower mam taki na 3 kołach(trochę większy od dziecięcego)więc jadąc trochę "dmucha" :-> :->

Aguś wiem :lol: :lol: :lol:
Ja tam młoda jestem . 3 koła - hmmmmmm , miałam sobie taki sprawić :mrgreen: :mrgreen:

"Dum Spiro Spero"

AGATA 

Wysłany: 2013-07-18, 21:42   

:lol: :lol: No to sobie pojeździliśmy :-D .......

i to w klimatyzacji..............

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-19, 13:22   

AGATA napisał/a:
:lol: :lol: No to sobie pojeździliśmy :-D .......

i to w klimatyzacji..............

O tak,

W ramach ćwiczeń oddechowych ofkors :shock: :shock: :shock:

"Dum Spiro Spero"

franek 
Administrator

Wysłany: 2013-07-20, 00:07   

Ja mam też rower na trzech kołach - rewelacja

Pozdrawiam
Franciszek Gajek

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-20, 19:48   

franek napisał/a:

Franek,

Widziałam fotki - no , no - fakt - fajowy .
Ja sie tylko zastanawiam coby ludzie powiedzieli :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Zachciało się pijaczce na rowerze jeździć to sobie rower z 3 kołami fundnęła . No nie wiem czy bym to zniosła - hahahahahhaa :roll: :roll: :roll:

"Dum Spiro Spero"

Paweł 

Wysłany: 2013-07-20, 20:10   

Dorota75 napisał/a:
franek napisał/a:

Zachciało się pijaczce na rowerze jeździć to sobie rower z 3 kołami fundnęła . No nie wiem czy bym to zniosła - hahahahahhaa :roll: :roll: :roll:

masz poczucie humoru
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-20, 20:39   

Paweł napisał/a:
Dorota75 napisał/a:
franek napisał/a:

masz poczucie humoru

Ano ,

A co mi pozostało ?? Pić nie mogę ... palić tez niezdrowo . To sobie chociaż pożartuje ;)
W zasadzie to jest 1 rzecz , którą powinnam robić - :lol: :lol: ĆWICZYĆ ;) Ale mi się nie chce. Jadę do Aleksandrowa to se tam pohasam
:shock: :shock: :shock:

"Dum Spiro Spero"

AGATA 

Wysłany: 2013-07-21, 11:04   

Pohasasz, pohasasz ;-) dadzą Ci tam taki wycisk, że Ci się odechce :mrgreen: :mrgreen:
(żarcik) jest tam bardzo fajnie i wcale nie męczą :-> :-> :-> chyba, że sama będziesz chciała .

A Paweł i Dorotka to widzę wyczynowcy - jak na rowerze bez kół śmigają :lol: :lol: :lol: :lol:

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-21, 11:19   

AGATA napisał/a:
Pohasasz, pohasasz ;-) dadzą Ci tam taki wycisk, że Ci się odechce :mrgreen: :mrgreen:
(żarcik) jest tam bardzo fajnie i wcale nie męczą :-> :-> :-> chyba, że sama będziesz chciała .

A Paweł i Dorotka to widzę wyczynowcy - jak na rowerze bez kół śmigają :lol: :lol: :lol: :lol:

Agatko ,

No ba , się ma się gra :lol:

Ja tam wolę wycisk , chociaż wiem , że coś mi to daje - jak się porządnie nie zmęczę to efektów też nima . No oczywiście bez przesady :mrgreen:

Stąd rower bez kół - żebym za daleko nie pojechała :lol:

"Dum Spiro Spero"

Ela 

Wysłany: 2013-07-21, 17:03   

Fajny taki rower, ale też nie dla mnie. Po mieście nie będę jeździć, a tam gdzie ludzie nie chodzą, to są górki. Ale się pocieszam, że na rehabilitację jeżdżę w soboty, choć mi się nie chce.
I też się szybko męczę, to chyba taka uroda naszej choroby.

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-21, 17:20   

Ela napisał/a:
Fajny taki rower, ale też nie dla mnie. Po mieście nie będę jeździć, a tam gdzie ludzie nie chodzą, to są górki. Ale się pocieszam, że na rehabilitację jeżdżę w soboty, choć mi się nie chce.
I też się szybko męczę, to chyba taka uroda naszej choroby.

Ela ,

Ja mam działkę poza Łodzią , mogłabym jeździć . Tylko taki rower to spory wydatek i jak się znam to będzie jak z resztą moich gadżetów do rehabilitacji , więc trochę mi szkoda kasy :-? na kolejny ,, mebel ,, ... :-P :-P

"Dum Spiro Spero"

AGATA 

Wysłany: 2013-07-21, 17:49   

No pewnie- na coś trzeba zwalić (też tak mam) :-( :-(
Dorotko z tym dodatkowym meblem i wydatkiem masz 100% racji, ja "wyżebrałam" dofinansowanie z PCPR-u więc zapłaciłam troszkę mniej, a i jeździć też trzeba po równy terenie bo traci się równowagę dobra jest jakaś utwardzona dróżka albo ścieżka rowerowa.

Dorota75 

Wysłany: 2013-07-21, 18:03   

AGATA napisał/a:
No pewnie- na coś trzeba zwalić (też tak mam) :-( :-(
Dorotko z tym dodatkowym meblem i wydatkiem masz 100% racji, ja "wyżebrałam" dofinansowanie z PCPR-u więc zapłaciłam troszkę mniej, a i jeździć też trzeba po równy terenie bo traci się równowagę dobra jest jakaś utwardzona dróżka albo ścieżka rowerowa.

Nie , Nie ,
Ja jednak podziękuję :mrgreen: pozostanę przy wersji bez kół . A może tandem :-> gdybym znalazła chętnego - tylko musiałabym się solidnie przytwierdzić do tego roweru coby nie fiknąć :roll:

"Dum Spiro Spero"

Mirek232 

Wysłany: 2017-08-02, 07:24   

Te ćwiczenia wydają się być dość ciężkie, nie wiem czy to tylko mi się tak wydaje :)

Odpowiedz do tematu